Tatlı Kriziyle Başa Çıkmanın Yolları

1Her şekerli atıştırmalık tüketiminden sonra biraz daha, biraz daha diyenlerdenseniz merak etmeyin yalnız değilsiniz. Protein ve yağ tüketimi olmadan sadece basit karbonhidratlardan zengin bir öğün, kısa süreli enerji desteği vererek, çok kısa sürede tekrar acıkmanıza neden olur.

Peki bu tatlı krizi ile nasıl başa çıkabilirim diye soranlara; işte bir kaç tavsiye.

Besinleri karıştırın : Sağlıklı bir besin ile kombin yaparak tüketmeyi deneyin. Örneğin; muz dilimlerini hazırlayacağınız çikolata sosu ile tüketmek . Hem istediğiniz gibi küçük bir kaçamak yapıp, tatlı krizinizi bastıracak hem de sağlıklı besinleri tüketmiş olacaksınız.

Meyve tüketin : Özellikle kurutulmuş meyveler (kuru incir,kayısı,erik vb.) yanında tüketebileceğiniz yağlı tohumlar ile ( badem, ceviz vb.) açlık krizinizi bastıracaktır. Lİf tüketimi ile tokluk sürenizi biraz daha uzatmış olacaksınız.

Ortamdan uzaklaşın : Tatlı krizinden kaçın! Evdeyseniz bir bahane bulun, dışarı çıkın. Kısa süreli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Ya da aklınızı başka bir şey ile meşgul etmeye çalışın.

Öğün atlamayın : Düzenli beslenmek , öğünler arasında mesafeyi çok uzun tutmamak, ara öğünleri atlamamak kan şekerinizi dengede tutarak tatlı krizinizi önlemeye yardımcı olacak.

Porsiyon ölçüsü : Sağlıklı bir ana öğünden sonra o tatlıyı yemeye karar verdiyseniz, porsiyon ölçüsünde dikkatli davranın, yarım porsiyon sipariş vermek ya da tatlıyı arkadaşınızla paylaşmak iyi bir yol olabilir.

Duygusal açlık : Bir çok kişi, depresif, kızgın ya da stresli olduğunda tatlı ihtiyacı duyar.Unutmayın hiç bir besin sizin duygusal sorunlarınızı çözemez. Duygularınız besin tüketiminizi ne düzeyde etkiliyor, bunu bir düşünün ve destek alın.