Sebze ve Meyve tüketmek için 4 sağlıklı neden

16 1. LİF TÜKETİMİ İÇİN

Bitkisel kaynaklı yiyeceklerin insandaki sindirim enzimleri tarafından parçalanamayan kısımlarını posa (lif) olarak tanımlamaktayız. Yüksek lif içerikli diyet, kolesterolü düşürmeye , kabızlığı önlemeye yardımcı olmaktadır. Sadece bu değil, lif tüketimi doygunluğun sağlanmasında, böylece daha az yemek yiyerek kilo vermenize yardımcı olacaktır.

2. ANTİOKSİDAN KAYNAĞI

Antioksidanlar, serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı moleküllerin neden olduğu hasarlara karşı vücudun korunmasına yardımcı maddelerdir. Sofranızda sık sık salataya yer vererek , antioksidan özelliğe sahip, C vitamini, E vitamini, folik asit, likopen, alfa- B karoten tüketmiş oluyorsunuz.

3. KALORİYİ AZALTMAK İÇİN

Eğer amacınız kilo vermek ise, yemeğe salata ile başlayabilirsiniz. Araştırmalar, 150 veya daha düşük kalorilik bir salata ile başlamanın, hem doygunluğu arttırdığını, hem de tokluk hissinin kısa süre içinde gözlendiğini böylece toplamda kalorinin düştüğünü göstermiştir.

4. SAĞLIKLI YAĞ TÜKETİMİ İÇİN

Hazırladığınızın salatanıza sağlıklı bir yağ ilave ederek ( tekli doymamış yağ asidi-zeytinyağı, avakado- fındık yağı ) sebzelerde bulunan fitokimyasalların (domastesten laykopen, yeşil yapraklı sebzelerden lutein gibi.) vücuttan emilimini kolaylaştırabilirsiniz.

Fitokimyasalların vücuttan emilimini ölçmek için yapılan bir çalışmada, kişilere marul, havuç ve ıspanak avakadolu ve avakadosuz verilmiştir. Avakado ilave edilmiş salata tüketenlerde alfa- karotenin 8 kat fazla, beta karoten 13 kat daha fazla (her ikisi de kanser ve kalp hastalıklarına karşı korunmasında yardımcı olması için düşünülmüştür) emildiği görülmüştür.