Kafein ne kadarı çok fazla ?

1Kafeinin faydaları olduğu kadar, tüketim fazlalığı sorun teşkil edebilir. Bu nedenle kafein tüketimini frenlemek için gerekli olan miktarı bilmeliyiz.

Eğer uyanmak ve güne devam etmek için sabah kahve tercih edenlerden iseniz yalnız değilsiniz. Kafein merkezi sinir sisteminin uyararak yorgunluğu hafifleterek, konsantrasyon ve odaklanmayı sağlayabilmektedir.

Sağlıklı bireylerde günlük ortalama doz 200-300 mg kafein olmalıdır. Bu da ortalama günlük 2 türk kahvesi , 3-4 bardak çay olarak düşünülebilir. Ancak bazı durumlarda kafeini sınırlamak gerekebilir.

Ortalama düzeyde kafein alımında herhangi bir yan etkisi gözlenmezken, günlük 500- 600 mg tüketimiyle birtakım şikayetler gözlenebilir. Uykusuzluk, anksiyete, kalp atım sayısında artış gibi.

Bazı bireyler kafeine karşı daha duyarlı olabilirler, bu gibi durumlarda birkaç fincan kahve ya da çay bile, uyku problemleri ya da huzursuzluk gibi istenmeyen etkiler gösterebilir.

Kafeine nasıl tepki verdiğiniz, kafein tüketme alışkanlıklarınıza göre değişebilmektedir. Düzenli olarak kafein tüketmeyen bireyler, kafeinin olumsuz etkilerine karşı biraz daha duyarlı olabilirler.

İlaç ve suplementler ;

Bazı ilaç ve suplementler ilaçla etkileşime girebilir.Bazı antibiyotikler, (Cipro ) ve (Noroxin ) kafein yıkım süresini engelleyerek, kafeinin vücutta uzun süreli kalarak istenmeyen etkiler göstermesine neden olabilir.

Teofilin ( Theo24, Elixophylin, vb. ) - bronkodilatör ilaçlar; kafein benzeri etkiler gösterebilmektedir. Kafeinli yiyecek ve içecek ile birlikte alınması kandaki teofilin konsantrasyonunu arttırarak, bulantı, kusma, ve kalp çarpıntısı gibi yan etkilere neden olabilir.

Ekinezya; bazen soğuk algınlığı ve enfeksiyonlarını önlemek için kullanılan bu bitki, kandaki kafein konsantrasyonunu arttırarak, istenmeyen etkilerin gözlenmesine neden olabilir.

Kafein tüketimini azaltmak için;

  • Kafeinde tüketimini aniden azaltmak baş ağrısı, yorgunluk, sinirlilik gibi olumsuz etkilere yol açabilir.Neyse ki, bu belirtiler genellikle birkaç gün sonra ortadan kalkmaktadır.
  • Kafein tüketimini azaltmak için birkaç ipucu:
  • Yiyecek ve içeceklerden ne kadar kafein alıyoruz, günlük besin tüketim alışkanlığınıza göre ortalama bir değer çıkarın. Unutmayın çok bilinen kafeinli içecekler çay, kahve, gazlı içecekler, sporcu içecekleri. Çikolata da bile az miktarda kafein olduğunu unutmayın.
  • Yavaş yavaş azaltın. Büyük fincan yerine küçük fincanda kahve içmek, koyu çay yerine açık çay tüketmek, akşam geç saatlerde kafein tüketiminizi azaltmak gibi. Bu vücudunuzun düşük kafein düzeylerine alışmasını sağlayacaktır, böylece daha az yan etki gözlenecektir.
  • Kafeinsiz tercih edin. Kafeinsiz bitkisel çaylar tercih edin. Birçok kahve dükkanı zincirinde kafeinsiz kahve tercihi yapabilirsiniz.
  • Etiket okuma. Ağrı kesiciler tek dozlarında 130 mg kadar kafein içerebilmektedirler. Kafein içermeyen ağrı kesiciler tercih edebilirsiniz.

Pekçok yetişkin gibi sizinde günlük rutininizde kafein yer almaktadır. Bugüne kadar herhangi bir sağlık sorunu oluşturmasa da, olumsuz etkiler gözlendiğinde kafein tüketiminizi gözden geçirin.